سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای رسما کلید خورد

آخرین مطالب

 • 1.jpg
 • فراخوان پنجمین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای منتشر شد

  دانش‌آموزان پایه نهم می‌توانند به صورت آزمایشی در مرحله اول این دوره از المپیاد شرکت کنند


 • 1.jpg
 • چهارمین المپیاد سواد رسانه‌ای به خط پایان رسید

  چهارمین المپیاد سواد رسانه‌ای با 12 مدال طلا، 11 مدال نقره و 13 مدال برنز به کار خود پایان داد تا پرونده این المپیاد زودتر از سایر المپیادهای دانش آموزی بسته شود.


 • 1.jpg
 • دبیررسان! تبلت و محتوای آموزشی برای معلمان مناطق محروم

  پویش #دبیررسان با هدف حمایت از معلمان مناطق محروم راه اندازی شد

  سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای رسما کلید خورد

  با حضور دانش آموزان برگزیده‌ی دوره‌های قبل المپیاد سواد رسانه‌ای، رئیس شورای سیاست‌گذاری و دبیر علمی این المپیاد، ازپوستر سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای رونمایی شد.

  به گزارش باشگاه سواد رسانه ای، دکتر سید بشیر حسینی- رئیس شورای سیاست‌گذاری سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای در مراسم رونمایی از پوستر سومین دوره المپیاد دانش آموزی در خبرگزاری ایسنا گفت: المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای با محوریت نسل هزاره‌ی سوم که متولدین سال دو هزار به بعد هستند و زبان آنها زبان رسانه است و با این زبان در همایش‌های دنیا حرف می‌زنند، آغاز به کار کرده است. المپیاد سواد رسانه‌ای بنا بوده در مقوله‌ی سواد رسانه‌ای، برای نسل جدید مهارت و دانش و بینش ایجاد کند تا آنها بدانند چطور دنیای رسانه را بشناسد و از آن لذت ببرد. هدف از برگزاری المپیاد برای نسل هزاره‌ی سوم این است که خودشان با مقوله‌ی سواد رسانه‌ای آشنا شوند.  وی افزود: وجه بین‌المللی این المپیاد به این گونه است که برگزیدگان به مسابقات جهانی و بین‌المللی اعزام می‌شوند. در واقع این رویداد در سه مرحله داخلی برگزار شده و برگزیدگان مدال طلای المپیاد می‌توانند در سومین رویداد بین المللی (IMLO (International Media Literacy Olympiad که در سال ۲۰۲۰ برگزار می‌شود، شرکت کنند.

  رئیس سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای در پاسخ به این پرسش که چه افقی را برای این المپیاد ترسیم کرده‌اید؟ گفت: سواد رسانه به موقعیت شغلی وابسته نیست و هر کسی هر جا باشد به سواد رسانه‌ای نیاز دارد. ما محدودیت بازار کاری و شغلی نداریم و افراد در هر رشته‌ای که باشند می‌توانند به این حوزه ورود کنند.

  در ادامه دکتر محمد صادق باطنی- دبیر علمی سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای با بیان اینکه فراخوان سومین دوره المپیاد منتشر شده است، گفت: امروز رسما با رونمایی از پوستر دوره‌ی سوم، این رویداد کلید خواهد خورد.

  او گفت: دوره‌ی سوم قوی تر و با حضور شرکت کنندگان بیشتری برگزار خواهد شد. بر این اساس ثبت نام شرکت کنندگان تا تاریخ ۳۱ فروردین سال ۹۸ ادامه خواهد داشت. آزمون‌های این دوره از المپیاد نیز در سه مرحله در تاریخ‌های ۱۳ اردیبهشت، تیر و مرداد ۹۸ برگزار خواهد شد و برگزیدگان مهارت های رسانه‌ای خود را بروز خواهند داد.

  دبیر علمی سومین دوره‌ی المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای درباره‌ی تفاوت دوره‌های پیشین المپیاد با دوره‌ی جدید نیز تصریح کرد: تفاوت این دوره با دوره‌های قبل در این است که خود شرکت کنندگان و برگزیدگان دوره‌های قبل می‌توانند در طراحی المپیاد سهم داشته باشند. همچنین نقش آفرینی معلمان سواد رسانه‌ای کشور نیز فعالانه تر خواهد بود.

  وی همچنین افزود: طی هماهنگی صورت گرفته با دانشگاه صدا و سیما بناست برگزیدگان المپیاد سواد رسانه‌ای در این دوره و آورندگان مدال طلای دوره های گذشته با معافیت و بدون مصاحبه‌ی علمی به دانشگاه صدا و سیما جذب شوند.

  باطنی همچنین یاد آور شد: سال گذشته حدود هزار دانش آموز با استعدادهای مختلف از ۴۰ شهر از سراسر کشور در المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای حضور داشتند که در دوره سوم برآورد ما بیش از این است. همچنین به غیر از حوزه‌های رسمی، برای افرادی که از شهرهای دیگر علاقمند به شرکت در آزمون المپیاد هستند، اگر تعداد آنها حداقل به ۲۰ نفر برسد، با هماهنگی آزمون را در همان شهر برگزار خواهیم کرد و همانجا را به عنوان حوزه آزمونی اعلام خواهیم کرد.

  وی درباره‌ی منابع آزمون این دوره از المپیاد نیز یادآور شد: به غیر از کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای منابع دیگری هم اعلام شده که در سایت باشگاه سواد رسانه‌ای به نشانی imlc.ir اعلام شده است و علاقه مندان می توانند از طریق همین سایت در المپیاد ثبت نام کنند. همچنین دانش آموزان و معلمان می توانند با شرکت در جایزه سوال سرخ، خودشان طراح نیمی از سوالات المپیاد باشند.

  او همچنین تاکید کرد: معلمان سواد رسانه‌ای کشور می‌توانند به باشگاه مدرسان سواد رسانه‌ای بپیوندند و تسهیلاتی را برای شرکت دانش آموزان در این باشگاه ایجاد کنند.

  باطنی با اشاره به سبقه برگزاری المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای گفت: برگزاری این المپیاد از سال ۹۵ کلید خورد. دوره‌ی نخست همان سال ۹۵ به صورت آزمایشی برگزار شد. دومین دوره این المپیاد نیز در سال ۹۶ رسما آغاز به کار کرد. متولی این المپیاد نیز باشگاه سواد رسانه‌ای است که در کنار آن مجموعه‌ها و مؤسسات و ارگان‌های مختلف حضور دارند.

  به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست آتنا ایزد خواه یکی از مدال آوران المپیاد سواد رسانه ای هدف از حضورش در این المپیاد را اینگونه عنوان کرد: تنها دلیلی که در المپیاد شرکت کردم تقویت مهارت مواجه ام با اخبار بود. اخباری که به شدت حجم زیادی از اطلاعات را در بر می‌گرفتند. اخباری که نمی‌توانستم به راحتی از کنار آنها بگذرم. از طرفی به سنی رسیده بودم که خبرها، غیرمرتبط با من نبودند. شاید دو سال پیش اینگونه نبود به جهت اینکه کم سن و سال تر بودم اما الان مسیرمان وسیع‌تر شده است. بنابراین با این هدف وارد المپیاد شدم که بتوانم در برابر اطلاعات و اخباری که در دنیای اطرافم می‌بینم حرفی برای گفتن داشته باشم.

  در ادامه طاها زاهد از دیگر مدال آوران المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای هدف از حضورش در این المپیاد را این گونه توضیح داد: بحث سواد رسانه‌ای فقط مربوط به حوزه رسانه و خبر نمی‌شود. سواد رسانه‌ای در همه حوزه‌ها به کمک ما می‌آیند. من برای محک زدن خودم در حوزه‌ی سواد رسانه‌ای از طریق معلمم به این المپیاد جذب شدم.

  بر اساس این گزارش، در پایان این نشست از پوستر سومین دوره‌ی المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای رونمایی شد و اعضای این المپیاد از بخش های مختلف تحریریه خبرگزاری ایسنا بازدید کردند.


  نظرات

  یک پاسخ به “سومین دوره المپیاد دانش آموزی سواد رسانه‌ای رسما کلید خورد”

  1. علی شجاعی گفت:

   انشالله در سایه حق تعالی موفق و پیروز باشید
   آرزوی موفقیت برای تمامی دوستان و عزیزان

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  IMLC Copyright© 2017. design by Arad Studio All right reserved.