فراخوان سومین جایزه سؤال سرخ منتشر شد

آخرین مطالب

 • 1.jpg
 • فراخوان پنجمین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای منتشر شد

  دانش‌آموزان پایه نهم می‌توانند به صورت آزمایشی در مرحله اول این دوره از المپیاد شرکت کنند


 • 1.jpg
 • چهارمین المپیاد سواد رسانه‌ای به خط پایان رسید

  چهارمین المپیاد سواد رسانه‌ای با 12 مدال طلا، 11 مدال نقره و 13 مدال برنز به کار خود پایان داد تا پرونده این المپیاد زودتر از سایر المپیادهای دانش آموزی بسته شود.


 • 1.jpg
 • دبیررسان! تبلت و محتوای آموزشی برای معلمان مناطق محروم

  پویش #دبیررسان با هدف حمایت از معلمان مناطق محروم راه اندازی شد

  فراخوان سومین جایزه سؤال سرخ منتشر شد

  شما هم می‌توانید طراح سؤالات المپیاد سواد رسانه‌ای باشید!

  به گزارش باشگاه سواد رسانه ای، همزمان با برگزاری چهارمین المپیاد سواد رسانه ای، سومین دوره «جایزه سوال سرخ» با محوریت طراحی سوالات خلاقانه برای مرحله اول المپیاد سواد رسانه ای برگزار می شود.

  طبق روال ادوار گذشته المپیاد، سوالات ارسالی برگزیده به عنوان نیمی از سوالات آزمون مرحله اولِ چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای مورد استفاده قرار می گیرند و ۳ سوال برتر به انتخاب دانش آموزانِ شرکت کننده در آزمون، نشان جایزه سرخ (سواد رسانه ای خلاق) را از آن خود می نمایند.

   برای این منظور تمامی علاقه مندان طراحی سوال سواد رسانه ای، اعم از معلمان و دانش آموزان محترم، می توانند سوالات خلاقانه خود را تا تاریخ ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۳۹۹ از طریق فرمی که لینک آن در انتهای همین صفحه قرار گرفته است برای دبیرخانه المپیاد ارسال نمایند. به ۳ طراحی که سؤالاتشان به عنوان سوال برتر شناخته شود به ترتیب جوایزی به ارزش ۵۰۰ هزار تومان، ۳۰۰ هزار تومان و ۲۰۰ هزار تومان اهدا می شود. برای اطلاع بیشتر از جزئیات این جایزه می توانید آیین نامه این جشنواره که در ادامه آمده است را مطالعه نموده و نمونه سوالات سال گذشته المپیاد را از انتهای همین خبر دریافت نمایید.

  نمونه سوالات مرحله اول ادوار گذشته المپیاد سواد رسانه ای:

  سؤالات دوره سوم المپیاد

  سؤالات دوره دوم المپیاد

  سؤالات دوره اول المپیاد

  آیین نامه جایزه سوال سرخ:

  – کلیه معلمان سواد رسانه ای، فعالان سواد رسانه ای و دانش آموزانی که خواهان شرکت در المپیاد هستند می توانند در این جایزه شرکت نمایند.

  – هر فرد نهایتا می تواند ۱۰ سوال تستی برای دبیرخانه المپیاد سواد رسانه ای ارسال نماید.

  – سوالات می تواند شاملِ تک سوال، بسته سوال، درک مطلب و هر نوآوری دیگری که مدنظر طراحان سوال است باشد.

  – دبیرخانه المپیاد هیچ تضمینی مبنی بر استفاده حتمی از سوالات طراحان محترم نمی دهد و در صورت دارا بودن کیفیت لازم و تکراری نبودن، از هر طراح به صلاحدید هیات علمی المپیاد، تعداد محدودی از سوالات ارسالی مورد استفاده قرار می گیرد.

  – طراح سوال بایست پاسخ تشریحی هر یک از سوالات را نیز ارسال نماید و سوالاتی که پاسخ تشریحی آنها ارسال نشود مورد استفاده قرار نمی گیرند.

  – سوالات خود را در قالب یک فایل word با فونت B Mitra و سایز ۱۴ ارسال نمایید. شماره گزینه ها از ۱ تا ۴ مشخص باشد. در فایل ارسالی ابتدا نام و نام خانوادگی؛ معلم یا دانش آموز بودن و اطلاعات شناسنامه ای و راههای ارتباطی خود را وارد نمایید، سپس تمام سوالات را بنویسید و در انتها در بخشی به نام «پاسخ تشریحی» پاسخ پرسشها را به ترتیب ارائه نمایید.

  – منبعی که می توانید سوالات را از آن طراحی نمایید عبارت است از: کتاب درسیِ «تفکر و سواد رسانه ای». استفاده از سایر منابع برای طراحی سؤالات بشرطی ممکن است که سرفصل سوال طراحی شده در منبعِ پیش گفته موجود باشد.

  – در طراحی سوالات رویکردهای مهم سواد رسانه ای بایست مورد توجه قرار گرفته باشد. به این معنا که سوالات تا جای ممکن نباید مرتبط با محفوظات دانش آموزان باشد؛ قدرت تفکر و تجزیه و تحلیل دانش آموزان در برابر پیام‌های رسانه ای را برانگیزد. خلاقانه و هوشمندانه باشد.

  – به واسطه اینکه سوالات مرحله اول المپیاد تستی است، فلذا سوالات طرح شده بایست تنها یک پاسخ درست داشته باشند و از سوالاتی که چند پاسخ درست دارند و یا سوالات نظرسنجی بایست پرهیز به عمل آید.

  – فرد طراح سوال بایست از هرگونه انتشار عمومی سوالات خود بپرهیزد و پیش از این نیز سوالاتش در دسترس عموم قرار نگرفته باشد. در صورت انتشار سوالات توسط طراح، این سوالات از رقابت کنار گذاشته خواهند شد.

  – سوالات افراد در بانک سوالات المپیاد سواد رسانه ای قرار می گیرد و دبیرخانه المپیاد حق هرگونه دخل و تصرف و استفاده از سوالات ارسال شده را دارا می باشد.

  – طراحان محترم می توانند با مشاهده سوالات سال‌های گذشته المپیاد، با نحوه طراحی سوالات المپیاد و قواعد مدنظرِ دبیرخانه آشنا شوند.

  – طراحان محترم بایست سوالات خود را از طریق فرم ارسال سؤالات سرخ در انتهای همین صفحه برای دبیرخانه المپیاد ارسال نمایند.

  – خلاقانه ترین سوال از طریق نظرسنجیِ حین برگزاری آزمون از دانش آموزان پرسیده خواهد شد. به ۳ طراحی که سوالاتشان به عنوان سوال برتر شناخته شود جوایزی اهدا می شود. ضمن اینکه هر طراح حداکثر می تواند یک جایزه از این جوایز را دریافت نماید.

  برگزیدگان این جایزه، در مراسم اختتامیه چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای در تابستان ۱۳۹۹ اعلام گشته و جوایزشان اهدا می شود.

  فرم ارسال سؤالات سرخ

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  IMLC Copyright© 2017. design by Arad Studio All right reserved.