مرحله اول چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای به ۵ تیر ۱۳۹۹ موکول شد

آخرین مطالب

 • 1.jpg
 • جزئیات اردوی مرحله سوم پنجمین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای منتشر شد!

  مرحله سوم پنجمین دوره المپیاد سواد رسانه ای از 27 مهر الی 2 آبان 1400 در تهران برگزار می‌شود.


 • 1.jpg
 • ثبت نام در دوره تخصصی تحلیل‌گر بازی‌های موبایلی

  به گزارش روابط عمومی باشگاه سواد رسانه‌ای،...


 • 1.jpg
 • کارگاه مجازی یک روزه «چگونه ولاگر شویم؟»

  به گزارش روابط عمومی باشگاه سوادرسانه‌ای، کارگاه...

  مرحله اول چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای به ۵ تیر ۱۳۹۹ موکول شد

  در گفتگوی زنده اینستاگرامی دکتر سید بشیر حسینی رئیس شورای سیاستگذاری المپیاد سواد رسانه ای و دکتر محمدصادق باطنی دبیر المپیاد، جزئیات جدیدی از برگزاری چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای مطرح شد و به سؤالات مطرح شده توسط مخاطبین این گفتگوی زنده پاسخ داده شد.

  به گزارش باشگاه سواد رسانه ای، با توجه به ادامه وضعیت ویژه کشور به دلیل شیوع ویروس کرونا، و درخواست معلمان و دانش آموزان عزیز، زمان برگزاری مرحله اول و مهلت ثبت نام چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای به تاریخ ۵ تیر ۱۳۹۹ موکول شد.

  شامگاه یکشنبه ۱۴ اردیبهشت ۱۳۹۹، در گفتگوی زنده اینستاگرامی دکتر سید بشیر حسینی رئیس شورای سیاستگذاری المپیاد سواد رسانه ای و دکتر محمدصادق باطنی دبیر المپیاد، جزئیات جدیدی از برگزاری چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای مطرح شد و به سؤالات مخاطبین این گفتگوی زنده پاسخ داده شد.

  دکتر محمدصادق باطنی گفت: «با توجه به ادامه وضعیت کرونایی کشور و درخواست های مکرر معلمان، دانش آموزان و مدارس از دبیرخانه المپیاد برای تمدید مهلت ثبت نام و تعویق زمان برگزاری مرحله اول، برگزاری مرحله اول چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای به ۵ تیر ۱۳۹۹ موکول شد. داوطلبین شرکت در المپیاد می‌توانند تا تاریخ ۲۵ خرداد ۱۳۹۹ برای ثبت نام در این رویداد به دو صورت فردی و جمعی به سایت باشگاه سواد رسانه ای مراجعه نمایند.»

  دبیر المپیاد سواد رسانه ای افزود: «داوطلبین شرکت در المپیاد سواد رسانه ای برای آشنایی با سامانه آزمون برخط و مدل برگزاری آزمون مرحله اول، می‌توانند نسخه بین‌المللی اپلیکیشن المپیاد را از سایت باشگاه سواد رسانه ای دریافت نمایند. نسخه ویژه چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه ای با پایان مهلت ثبت نام یعنی ۱۰ روز پیش از برگزاری مرحله اول در اختیار داوطلبین قرار خواهد گرفت و تنها مسیر شرکت در مرحله اول نصب این اپلیکیشن اختصاصی خواهد بود.»

  دریافت اپلیکیشن imlo نسخه بین المللی اپلیکیشن المپیاد مورد استفاده در مراحل بین المللی

  همچنین در این گفتگوی زنده دکتر سید بشیر حسینی درمورد تأثیر کرونا بر روند برگزاری المپیاد گفت: «تمام برنامه‌ریزی‌ها برای برگزاری رقابت بین المللی المپیاد در کشور عمان با حضور تیم‌های عمان، هند، فیلیپین و ایران انجام شده بود و اگر وضعیت کرونا پیش نمی‌آمد، در ماه مارس -حوالی نیمه اسفند خودمان- رقابت IMLO2020 برگزار می‌شد. اما به دلیل شیوع کرونا در سرتاسر جهان، این رقابت هم تا بهبود وضعیت کرونایی دنیا به تعویق افتاد.»

  رئیس شورای سیاست‌گذاری المپیاد افزود: «قبل از این همراه داشتن موبایل در جلسه آزمون المپیاد الزامی بود اما الآن با توجه به شیوع ویروس کرونا، المپیاد به داخل گوشی‌های موبایل رفته و دیگه از داخل خانه و از گوشی موبایل باید در این المپیاد شرکت کنید. امسال حوزه آزمون المپیاد در خانه همه شرکت کنندگان هست.»

  در جواب به سؤالات مطرح شده در مورد امکان تقلب در آزمون آنلاین، دکتر حسینی گفت: «سواد رسانه ای یعنی استفاده از ابزارهای رسانه ای برای یافتن پاسخ صحیح، در سواد رسانه ای استفاده از موتورهای جستجو برای رسیدن به پاسخ صحیح تقلب نیست بلکه یک مهارت است اما باید مراقب fake news ها هم بود.» در همین باره دبیر المپیاد خاطر نشان کرد: «البته در اپلیکیشن برگزاری آزمون، تدابیری هم اندیشیده شده تا به این راحتی‌ها هم امکان تقلب وجود نداشته باشد که با نزدیک شدن زمان آزمون و انتشار اپلیکیشن داوطلبین با این موارد آشنا خواهند شد.

  مدیر باشگاه سواد رسانه‌ای در پاسخ به سؤالات مخاطبین در مورد منابع چهارمین دوره المپیاد سواد رسانه‌ای خاطر نشان کرد: «تنها منبع المپیاد سواد رسانه ای کتاب تفکر و سواد رسانه‌ای مشترک پایه‌های دهم و یازدهم است و تسلط بر مفاهیم موجود در این کتاب امکان برای شرکت در المپیاد کافی است. اما بخش عمده ای از سؤالات المپیاد هر ساله از مسائل روز رسانه ای است و حتی با عدم آشنایی با مفاهیم کتاب بخش عمده ای از سؤالات برای شرکت کنندگان آشنا و قابل پاسخ دادن است. البته باشگاه سواد رسانه‌ای هم از طریق شبکه های اجتماعی خود در حال انتشار آموزش مجازی کتاب تفکر و سواد رسانه ای است تا عقب ماندگی ناشی از تعطیلی مدارس جبران شود.» دکتر حسینی افزود: «در واقع این یک منبع دیگر هست، با دنبال کردن مسائل رسانه‌ای روز، یک منبع کنار کتاب تفکر و سواد رسانه ای خواهید داشت. حتی بالاتر از این، شما خودتان می‌توانید با طراحی سؤال از مسائل روز، در جایزه سؤال سرخ شرکت کنید و مسائل و دغدغه‌های خودتان را به المپیاد وارد کنید. این در واقع خودش یک تقلب است. در حال پاسخ به سؤالات المپیاد هستید و با سؤال خودتان مواجه می‌شوید.» باطنی در همین راستا اضافه کرد: «طراحی سؤال خوب، خودش بخش مهمی از یادگیری است و اگر کسی توانایی طراحی سؤال خوب دارد، که هیئت علمی آن سؤال را در آزمون وارد کند، نوش جانش، نمره آن سؤال را باید بگیرد.»

  اطلاعیه شماره دو

  اطلاعیه شماره یک

  نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  IMLC Copyright© 2017. design by Arad Studio All right reserved.